PIĘKNO I MOC NATURY

Ogrom pozytywnych wrażeń zabija słabości, lęki, oraz wyzwala wewnętrzną siłę w człowieku, wprost proporcjonalnie do przeżytych pozytywnych emocji.

Lęk wysokości trzymany niektórych przez lata, nieoczekiwanie pod urokiem piękna i potężnej siły  natury ulotnił się na zawsze.

Wczoraj wróciłam z  wycieczki do pięknej  Sycylii  organizowaną przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim. Pokonaliśmy  autokarem ponad 6 000 tys. km.  Jechaliśmy przez  Niemcy, Austrię i całe Włochy,  zatrzymując się w Austrii i hotelu we Włoszech.

Warto było pokonać tyle kilometrów, by zobaczyć tyle  piękna na Sycylii np.; Taorninę  wzniesioną na wysokich skałach, teatr grecki sprzed naszej ery, wejść i zobaczyć krater Etny. Ogromne wrażenie robi ślad   spustoszenia   ostatniej erupcji  wulkanu w 19 wieku. Widoczne jest zalane kilku metrową  lawą miasteczko z wystającą jeszcze dobrze zachowaną wierzą kościelną.  Wąwóz  Gole del  Alcantare  powstałego z rozstrzelania wulkanicznej lawy kiedyś nie do pokonania  pogromca zniszczeń, dzisiaj budzi zachwytem piękna i ogromnej siły.

Nie sposób opisać pięknej budowli na Syrakuzy wraz z wyspą Ortigia. Tak naprawdę nie jestem w stanie widzianego piękna i  wrażeń opisać, nawet  zdjęcia nie oddają widzianej rzeczywistości, nie mówiąc o emocjach, to po prostu trzeba zobaczyć.

 

sycylia-etna-002 sycylia-etna-036

Przejazd cieśniną Mesyńską na Sycylię

sycylia-etna-006 sycylia-etna-007 sycylia-etna-217 sycylia-etna-017 sycylia-etna-178 sycylia-etna-011

Sycylijskie kwiaty

 

 

sycylia-etna-054sycylia-etna-065

Było cudownie dotknąć  budowli  teatru budowanego  500 lat przed nasza erą

sycylia-etna-101sycylia-etna-107 sycylia-etna-109 sycylia-etna-119

 

sycylia-etna-124sycylia-etna-121

W kraterze na Etnej było zimno, ciekawie, ale niezbyt uroczo

sycylia-etna-023 sycylia-etna-029

sycylia-etna-028  Miło było moczyć nogi w wąwozie

 

sycylia-etna-148 sycylia-etna-074

sycylia-etna-170 sycylia-etna-176sycylia-etna-277 sycylia-etna-226

Zasłużony wypoczynek, apetyt nam dopisywał

 

 

Moją przyjaciółkę tak zaabsorbowało piękno, że  mając od młodych lat lęk wysokości nie zauważyła, że jedziemy na dużej wysokości krętymi wąskimi  drogami między skałami i wąwozem.  W powrotnej drodze nagle odkryła, że patrzeniem w przepaść nic nie może stać się złego, więc świadomie już bez lęku patrzyła  w  szczeliny , wąwozy i wąskie kręte drogi między  skałami, znajdując się 5000tys. km od poziomu morza.

sycylia-etna-037 sycylia-etna-038

 

Kiedy szczęśliwie dojechaliśmy do domu czuliśmy się nie tylko bogatsi, ale również silniejsi, bo przekonaliśmy się, że mamy większy zasób sił, niż siebie podejrzewaliśmy. Tej wiary nie  zachwiało chwilowe po podróży zmęczenie.

Dla wielu z nas, ze względu na przebyte choroby i wiek taka wycieczka była nie lada wyzwaniem.

Po powrocie do domu każdy z nas uwierzył w swoje siły i umocnił wiarę, że mimo lat, to starość nas nie dotyczy.

Irena

 

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *